Arşivden bulunan doğum belgesini almak

Romanya ulusal arşivlerinde yaptırdığınız aramalar sonucunda eğer atanıza dair evrağınız bulunursa, size gelen e-postada banka hesap numarası bilgileri ve ne şekilde temin edeceğiniz de yazacaktır. Alt kısımda arşiv araması olumlu sonuçlanmış bir başvuru için gelen cevabı görebilirsiniz.

 

 

Öncelikle belirtilen Romanya banka hesap numarasına istenilen ücreti yatırmalısınız. Bunun için de iki alternatif vardır. Birincisi parayı yatırıp posta ile evinize gönderilmesini istemek, diğeri de vekalet verip sizin adınıza alınmasını sağlamak.

 

POSTA YOLUYLA BELGENİZİ ALMAK #

Belgenin dilekçede belirttiğiniz ev / iş adresinize posta yolu ile gelmesiniz isterseniz, belirtilen banka hesap numarasına istenen parayı yatırmanız gerekmektedir. Bankalar üzerinden yapılan bu işleme SWIFT adı veriliyor. Ancak SWIFT işlemi için bankalar yüksek komisyon bedelleri talep ediyorlar. Bunun yerine internet üzerinden en ekonomik şekilde para göndermenin yolu (tamamen yasal olarak iş yapan) Transfer GO veya WISE vb. aracı şirketler aracılığı ile ödeme yapmaktır. Ücret hesaba iletildikten sonra, ödeme yapıldığına dair dekontu, arşivde bulunan doğum belgesinin tarih ve sayı numarasını belirterek arşivin e-posta adresine iletmelisiniz.

 

Bulunan doğum belgeniz, ödeme yapmanızdan 15-20 gün sonra (bazen 45 günü bulmaktadır) taahhütlü posta ile adresinize imza karşılığı teslim edilir.

 

BELGENİZİ VEKALET İLE ALDIRMAK #

Belgeniz bulundu mesajı geldikten sonra Romanya’da bulunan yeminli bir tercümana vekalet verebilirsiniz. Vekalet verdiğiniz bu kişi Romanya bankasına belgenin ücretini yatırarak arşive makbuzu teslim eder ve doğum belgenizi ilk elden teslim alır. Apostil işlemini yaptırarak size ulaştırır. Sonrasında dilerseniz Türkçeye çevirileri de yapabilir.  Ancak Türkiye makamlarına verilecek belgelerin çevirisinin Türkiye’de yaptırılması daha uygun bulunmaktadır. Belgeler size ulaştırıldıktan sonra çevirileriyle birlikte atanız için isim denkliğe başvuruyu yapabilirsiniz.

 

BİRDEN FAZLA KOPYA ALMAK  #

Elinize ulaşan bir adet doğum belgesinden daha fazla sayıda kopya talep etmek isterseniz, tekrar aynı şekilde dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Bu sefer, dilekçede atanızın doğduğu tam tarihi yazmalısınız. Mesajınızda kaç adet talep ettiğinizi belirtmelisiniz. Arşivle olan geçmiş yazışmanızı da ekleyebilir ve oradaki dosya numarasına ithafen belgelerin kopyasını istediğinizi yazabilirsiniz. Yine aynı ödeme süreci işleyecektir.

 

HATIRLATMA

 

Doğum belgesi ile Türkiye’de isim denklik belgesi başvuru yapabilmeniz için belgelere mutlaka Romanya’da apostil yaptırmanız gerekmektedir. Türkiye’deki konsolosluklar apostil işlemini yapmamaktadır.