Romanya’da apostil ve noter işlemleri

Romanya’dan aldığınız belgeleri Türkiye’deki resmi kurumlara verecekseniz öncesinde mutlaka Romanya’da apostil yaptırmanız gerekmektedir. Apostil yaptırmak için valiliklere (prefectura) veya noterler odasına gitmelisiniz. Bunun yanında mahkemeler de sadece mahkeme kararları, icra ve ticari sicil belgeleri gibi evraklara apostil vururlar. Türkiye’deki konsolosluklar apostil hizmeti vermemektedir.

 

Valilik apostili

 

Noter apostili

 

Yapılan apostili kontrol etmek isterseniz http://www.apostila.mai.gov.ro/ adresine girip apostilin numara ve tarih bilgisi ile orijinal olup olmadığını sitede sorgulayabilirsiniz.

 

Valilik adresleri için: https://www.prefectura.mai.gov.ro/ adresine girdiğinizde haritadan istediğiniz ili seçtiğinizde sizi ilgili internet sitesine yönlendirecek, o sitede de iletişim (contact) kısmından adres bilgisine ulaşabileceksiniz.

 

 

Noter adresleri için https://www.uniuneanotarilor.ro/ Cautare notar başlığı altından istediğiniz il ve yerleşim yerine göre arama yaptırabilirsiniz. Çıkan sonuçlarda isimlerin üzerine tıkladığınızda adres ve gereken tüm iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.