11. madde nedir?

Eğer atalarınız haritada göreceğiniz üzere yeşil renkli gösterilen ve zamanında Romanya’ya ait olup, günümüzde Bulgaristan sınırlarında kalan topraklarda doğmuş veya Romanya vatandaşı olarak yaşamış ve sonradan göç etmişse üç kuşağa kadar vatandaşlık hakkı verilmektedir.

 

Ancak burada göç etme şekline bağlı bir şart söz konusudur:

 

13 Eylül 1940 tarihinden önce Güney Dobruca bölgesinden göç edenler kendi rızaları ile Romanya topraklarından göç etmiş sayıldıkları için 2. kuşağa kadar (ve 2. kuşağın 18 yaş altı çocukları da dahil) vatandaşlık hakkı veriliyor. Bu durumdaki kişilerin başvuruları, ANC tarafından 10. madde kapsamında değerlendiriliyor.

 

1940 sonrasındaki göçlerde ise Güney Dobruca bölgesi o tarihlerde artık Bulgaristan’a geçtiği için, orada kalan ve Romanya vatandaşı olan atalar, kendi rızaları dışında Bulgaristan vatandaşlığına geçirilip Romanya vatandaşlığını kaybettiklerinden ötürü, bu durumdakiler için 3. kuşağa kadar vatandaşlık hakkı tanınıyor.

 

Diğer bir ifadeyle vatandaşlığı geri kazanım kanununun 11. Maddesine istinaden, Romanya vatandaşlığını yeniden kazanmak üzere başvuruda bulunabilmek için babanız / anneniz veya bir üst kuşakta yer alan babaanneniz / anneanneniz / dedenizin ya da onların da bir üstündeki kuşakta yer alan büyük dedeniz / büyükannenizin önceden Romanya vatandaşı olmuş, o dönemde Güney Dobruca Romanya topraklarına aitken orada doğmuş veya yaşamış olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak, göç ettikleri tarih ise 13 Eylül 1940’tan sonra olmalıdır.

 

Bu maddeye istinaden siz 1, 2 veya 3. kuşak iseniz vatandaşlık hakkınız mevcuttur.

 

Ek olarak 3. kuşaktaki kişilerin 18 yaşının altındaki çocukları da vatandaşlık alma hakkına sahiptir. Yani Romanya’dan göç eden kişi babaanneniz, anneanneniz veya dedeniz ya da onların annesi / babası ise ve sizin çocuklarınız 18 yaşından küçükse, çocuklarınıza da (talebiniz ile sizin dosyanızın içine ekleniyor, ayrı başvuru yapmanıza gerek kalmıyor) vatandaşlık alabiliyorsunuz.

 

Eşlerinizin (Romanya ile kan bağı ilişkisi bulunmadığı için) soy bağı ile vatandaşlık hakkı bulunmuyor.

 

11. maddeye göre torunun çocuğu olan 3. kuşak, benim annem / babam oluyor. Önce onlar alsa devamında ben ve alt soylarım da vatandaşlık alabilir mi?

Maalesef mevcut kanunun 11. maddesi, bu durumdaki kişiler için soy bağı üzerinden vatandaşlık almaya izin vermiyor.