Vatandaşlık onay mektubu

ANC web sitesinde yayınlanan “vatandaşlığa kabul edilenler” listesinde numaranız çıktıktan sonra, resmi bilgilendirme için başvuruda verdiğiniz ev adresinize posta yoluyla bir mektup gönderilmektedir. Bu mektup genellikle numaranızın yayınlanması takiben 3 gün içinde kargoya verilir. Türkiye’de ise PTT kanalıyla size ulaştırılır.

 

 

NE KADAR SÜREDE GELİR? #

Mektup Türkiye’deki adresinize normal şartlarda 1-2 haftada ulaşmaktadır. Eğer bu süre geçildiyse e-posta üzerinden durumu anlatacağınız Romence bir yazı ile ANC’ye mektubun postada kaybolmuş olabileceğini ve tekrar göndermelerini talep edebilirsiniz. 1 aya kadar beklemenizi tavsiye edebilirler. Yine de ulaşmadıysa talebinizi yineleyin. Nitekim bu mektup elinize ulaşmadan, konsolosluk üzerinde vatandaşlık sürecinizin devamıyla ilgili herhangi bir işlem yapamazsınız.

 

Her ne kadar mektubun üzerinde RN ile başlayan takip barkodu yer alsa da, bu kod size herhangi bir aşamada söylenmediği için maalesef internet üzerinden takip yapmak mümkün değildir. O nedenle bazı önlemler almanızda fayda vardır. İlgili tarihlerde evde bulunmanız ve hatta mahallenize dağıtım yapan postacıyı tanıyorsanız kendisine böyle bir mektup geleceğini haber vermeniz iyi olur.

 

Sokağınızda sizin daire numaranızla aynı numaraya sahip bir bina varsa, (mesela 6 numaralı dairede oturuyorsunuz, sizin sokaktaki 6 numaralı apartmanı bulun) o binanın görevlisine böyle bir mektup geleceğini ve yanlışlıkla oraya bırakılırsa size ulaşmalarını söyleyerek ricada bulunabilirsiniz (yaşanmış bir örnektir).

 

MEKTUP GELDİĞİNDE EVDE YOKSANIZ #

Postacı evinize geldiğinde evde yoksanız, posta kutunuza bir not bırakarak mektubun ne kadar süreyle hangi merkezde tutulacağını yazacaktır. Bu durumda bir an önce ilgili merkeze gidip kimliğinizi göstererek mektubu teslim alabilirsiniz. Bu süre de aşılırsa mektup Romanya’ya geri gönderilecektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ANC ile tekrar yazışarak mektubun yeniden adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz.