Romen doğum kağıdınızın teslim alınması

Konsolosluk üzerinden yapmış olduğunuz başvurularda doğum belgesinin hazırlanması normal şartlarda (arada resmi tatil vb. erteleme gerektiren durumlar olmadığı sürece) 5-6 haftayı bulabiliyor. Doğum belgeniz hazır olduğunda konsolosluk size telefonunuzdan ulaşarak çalışma günleri içerisinde herhangi bir gün öğleden sonra evrağı teslim alabileceğinizi söylüyorlar. Bu işlem için herhangi bir randevu oluşturmanıza da gerek yok.

 

Konsolosluğa gittiğinizde kapıdaki görevliye ne için geldiğinizi açıkladıktan sonra hemen içeri alınıyorsunuz. Gişede kimliğimizi göstererek doğum kağıdınızı teslim almak için geldiğinizi iletiyorsunuz. Size orada hazırlanan iki üç evrak imzalatılıyor ve 10-15 dakikada içerisinde belgenizi alıyorsunuz. Verilen belgedeki kimlik numaranız CNP, bundan sonra Romanya ile ilgili yapmanız gereken tüm resmi işlemlerde kullanılacaktır.

 

HATIRLATMA

 

Belgenizi teslim alırken üzerinde yazılı olan bilgileri kontrol etmeyi unutmayın. Herhangi bir yazım hatası veya yanlışlık görürseniz orada durumu bildirmeniz ve düzeltilmesini istemeniz gerekebilir.