ANC vatandaşlık başvuru dosya numaranızı öğrenmek

ANC üzerinden yapılan başvurularda vatandaşlık başvuru dosya numaranız doğrudan size elden teslim edilmektedir. Ancak vatandaşlık başvurunuzu konsolosluk üzerinden yaptıysanız, başvuru evraklarınızı teslim ettikten sonra size öncelikle Adeverinţa adında bir belge verilecektir. Bu belgede sizin hangi tarihte konsolosluğa başvuruyu yaptığınız, kimlik bilgileriniz ve hangi madde kapsamında değerlendirileceğiniz yazmaktadır. Bu belge üzerinde de bir numara yer alır. Ancak bu numara konsolosluğa kaydedilen evrağın numarasıdır. Vatandaşlık başvurunuz için olan gerçek dosya numaranız ise ANC tarafından belirlenmektedir.

 

 

Konsolosluk size, gerçek dosya numaranızı öğrenmek ve başvurunuzun durumunu takip edebilmeniz için belirli bir süre sonra (genellikle birkaç hafta içinde) ANC’ye e-posta göndemenizi ve vatandaşlık başvurunuza ait dosyanızın kayıt numarasını talep etmeniz gerektiğini söyleyecektir.

 

Bunun için öncelikle ANC sitesinden temin edebileceğiniz Formular 6 isimli dilekçe şablonunu (Cerere comunicare stadiu soluționare cerere privind cetățenia română) bilgisayarınıza indirin. Dilekçeyi size ait bilgileri içerecek şekilde doldurun.

 

 

HATIRLATMA

 

Formular 6 dosyası aynı zamanda, dosyanızın durumunu sorgulamak için de kullanılan bir dilekçedir. Henüz dosya numaranızı bilmiyor ve ilk kez Formular 6 ile sorgulama yapıyorsanız örnekte olduğu gibi başvuru numarası kısmına konsolosluktan size verilen dosya kayıt numaranızı girebilirsiniz.

 

Mesajınızın ekine kimliğinizi ve adeverinţa belgesiyle birlikte dilekçenizi de eklemeyi unutmayın. Bu 3 belgeyi alttaki gibi (veya uygun göreceğiniz benzeri) bir metinle cetatenie@just.ro adresine yazıp dosya numaranızı isteyebilirsiniz.