İsmi değişen Romanya köyleri ve kasabaları

Romanya’da bazı köy ve kasaba isimleri zaman içerisinde çeşitli nedenlerle değiştirilmiştir. Örneğin Brașov’a komünist rejim tarafından Sovyet liderine saygı duruşunda bulunmak amacıyla Orașul Stalin (Stalin Şehri) adı verilmişti. Bu isimlerden bazıları orijinaline geri döndürüldü, bazılarına ise farklı isimler verildi.

 

Birçok Transilvanya isim değişikliğinin ana nedeni, belirli yerleşim yerlerine kulağa “daha Romence” gelen bir isim vermekti. Çünkü birçok yerin ismi Macarca veya Almanca isimlere sahipti. Bunun yerine Romen isimlerine benzeyen yeni isimler türetildi (genellikle ismin Romence fonetiklerine göre yazılması şeklinde basit bir isimlendirme yapıldı).

 

1921’den sonra

Alt kısımda özellikle 1921’den sonra ismi değiştirilen köy ve kasabaların bilgileri yer almaktadır.

 

Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Macarca ve/veya Almanca’dan Romence’ye değiştirilen Banat, Transilvanya ve Bucovina’daki yer adları, 1940’tan 1944’e kadar tekrar Macarca’ya değiştirilen Kuzey Transilvanya’daki yer adları ve bugün artık Romanya’nın bir parçası olmayan Güney Dobruca ve Bugeac gibi Büyük Romanya’daki yer adları dahil edilmemiştir.

 

Orijinal ismi Yeni adı Dönem
Akbaș AlbeștiConstanța Bilinmiyor
Alakap Poarta Albă, Constanța Bilinmiyor
Arpătac AraciCovasna 1925
Aziza Saligny, Constanța Bilinmiyor
Bairamdede Independența, Constanța 1930’lardan beri
Bendorf BeneștiSibiu 1925
Beșeneu Pădureni, Covasna 1960
Biulbiul (Bülbül) Ciocârlia, Constanța Bilinmiyor
Binținți Aurel VlaicuHunedoara 1925
Brașov Orașul Stalin, Brașov 8 Eylül 1950 – 24 Aralık1960
Brătieni BrădulețArgeș 1949’dan beri
Budiul de Câmpie Papiu IlarianMureș 1925
Canara, Kanara Ovidiu, Constanța 1930
Caracoium (Karakoium), Carachioi Năvodari, Constanța 1927
Caracicula Limanu, Constanța 1920–1940 (?)
Caraomer, Cara Omer (Karaomer) Negru Vodă, Constanța 1926’dan beri
Caranasuf Istria, Constanța 1920 – 1940 (?)
Carasu (Karasu) Medgidia, Constanța 02.09.1856’dan beri
Cartal (Kartal) Vulturu, Constanța Bilinmiyor
Cerchezchioi Cerchezu, Constanța Bilinmiyor
Chiostel (Köstel) Castelu, Constanța Bilinmiyor
Cioara BărăganulBrăila 1950’lerden beri (?)
Cioara SălișteaAlba 1960
Coronini Pescari, Caraș-Severin 1960 – 1996
Cogealia, Kogea Ali (Koca Ali); Valea Neagră Lumina, Constanța 1929’a kadar Cogealia; 1929 – 1965 Valea Neagră
Coșlar Coșlariu, Alba 1956
Coaciu FăureniCluj 1925
Cristuru Secuiesc I. G. Duca, Odorhei 1933 – 1940
Cuhea Bogdan VodăMaramureș 1974
Cuzgun (Kuzgun) Ion Corvin, Constanța 1920 – 1940 (?)
Cetad LenauheimTimiș 1925
Danachioi, Carol I Nicolae Bălcescu, Constanța Bilinmiyor
Dealul Calului Poiana Horea, Cluj 1956
Diciosânmărtin Târnăveni, Mureș 3 Mayıs 1941’den beri
Docuzol Cuza Vodă, Constanța Bilinmiyor
Domnești Cogealac, Constanța Bilinmiyor
Eforie Sud Vasile Roaită, Constanța 1949 – 1965
Enge-Mahale Mereni, Constanța 1920 – 1940 (?)
Fărcădinul de Jos General Berthelot, Hunedoara 1923 – 1960 Berthelot, 1965 – 2001 Unirea
Fărcașfalău LupeniHarghita 1921
Felța Florești, Sibiu 1950
Feneșul Săsesc Florești, Cluj 1925
Florica Ștefănești, Argeș 1949’dan beri
Frâua Axente Sever, Sibiu 1950
Gargalâcul-Mic Corbu, Constanța Bilinmiyor
Gherengic (Gerencik) Pecineaga, Constanța Bilinmiyor, 1933 – 1940 I.G. Duca
Ghiurfalău Gheorghieni, Cluj 1925
Ghiuvenlia (Güvenli) Chirnogeni, Constanța Bilinmiyor
Ghiriș Câmpia Turzii, Cluj 1925
Hairanchioi (Hayranköy) Dumbrăveni, Constanța Bilinmiyor
Hasancea Valu lui Traian, Constanța 1925’ten beri
Hașiduluc Cumpăna, Constanța 1926’dan beri
Hărăstaș Călărași, Cluj 1925
Hermeziu Lunca Prutului, Iași Bilinmiyor-1996
Hidiș Podeni, Cluj 1925
Hususău Valea Lungă, Alba 1925
Iad LivezileBistrița-Năsăud 1960
Ibașfalău Dumbrăveni, Sibiu 1925
Ienidja, Ienigea, Enigea Deleni, Constanța 1940’tan beri
Ilanlâc Vama Veche, Constanța 1920 – 1940 (?)
Inancișmea (İnançeșme) Fântânele, Constanța Bilinmiyor
Indol Deleni, Cluj 1925
Jădani Cornești, Timiș 1960
Kara Murat, Ferdinand I Mihail Kogălniceanu, Constanța 1930’lara kadar Kara Murat; 1948’e kadar Ferdinand I
Luca Gheorghe Doja, Mureș 1952’den beri Lukafalva [hu]
Mețențiu Ady EndreSatu Mare 1957
Milișăuți Emil Bodnăraș, Suceava 1970 (?) – 1996
Murfatlar Basarabi, Constanța 1924 – 1965 ve 1980 – 2007 arasında Basarabi
Mustafa Agi (Mustafa Aci) Comana, Constanța Bilinmiyor
Musubei (Musubey) Horia, Constanța Bilinmiyor
Nirașteu UngheniMureș 1921
Ocna Șugatag Ocna Maramureșului, Maramureș 1987 – 1990
Onești Gheorghe Gheorghiu Dej, Bacău 1965 – 1996
Osmanfacâ Bărăganu, Constanța 1920 – 1940 (?)
Osmanu Unirea, Brăila 1950’lerden beri (?)
Parachioi Băneasa, Constanța 1930’lardan beri (?)
Pazarlia Târgușor, Constanța Bilinmiyor
Peletlia Săcele, Constanța 1920 – 1940 (?)
Porcești Turnu Roșu, Sibiu 1960
Potoc DeleniMureș 1921
Reghinul Săsesc ReghinMureș 1925
Satișchioi (Satișköy) Crucea, Constanța Bilinmiyor
Sănmărtinul Sărat Gligorești, Cluj 1925
Sânmicloș Nicoleni, comuna Șimonești, Harghita 1921
Sânmihaiu Mihăileni, comuna Șimonești, Harghita 1921
Sânmihaiu de Jos + Sânmihaiu de Sus Mihai Viteazu, Cluj 1925
Slujitorii Albotești Zăvoaia, Brăila 1950’lerden beri (?)
Somfalău CorneștiMureș 1925
Șard NoroieniSatu Mare 1921
Șaroșul Unguresc DeleniMureș 1960
Ștei Orașul Dr. Petru Groza, Bihor 1958 – 1996
Șiminfalău Șimonești, Harghita 1921
Șocariciu UnireaCălărași Bilinmiyor
Ștena DaciaBrașov 1950
Tașaul Piatra, Mihail Kogălniceanu commune, Constanța 1950’lerden beri
Tașpunor (Tașpınar) Siliștea, Constanța Bilinmiyor
Tatlâgeac Mare, Domnița Elena 23 August, Constanța ?
Tăul Boilor DeleniMureș 1960
Tâmpăhaza Rădești, Alba 1925
Trascău Rimetea, Alba 1925
Uifalău Ferdinand (savaş dönemi); Nicolae BălcescuBacău 1948’den beri
Uifalău TraianBacău Bilinmiyor
Uioara Ocna Mureș, Alba Ocna Mureșului 1925 – 1956
Unguri AriniBacău 1967’den beri
Vaidasig Gura Arieșului, Alba 1925
Valea Boierească ViișoaraArgeș 1950’lerden beri
Verpolea Pădureni, Suceava 1968
Vințu de Sus Unirea, Alba 1925
Vorumloc Valea Viilor, Sibiu 1960
Zaclău I. C. BrătianuTulcea Bilinmiyor
Zălau Zalău 1956