Alt üst soy belgesi

Alt üst soy belgesi, vatandaşlık sürecine başlayanların ilk temin ettiği belgelerden birisidir. Bu belgede üst soylarınızın Romanya’da doğmuş veya 1913-1940 aralığında Romanya’ya ait olan ancak günümüzde Bulgaristan topraklarında kalan Güney Dobruca bölgesindeki yerleşim yerlerinden birinde doğmuş olduğu bilgisini görüyorsanız, Romanya’dan soy bağı ile vatandaşlık alma şansınız olabilir.

 

1800 LÜ YILLARA KADAR SOYAĞACINIZA ULAŞABİLİRSİNİZ

1904 yılında yapılan genel nüfus sayımı ile elde edilen bilgilerle oluşturulan nüfus kütüklerinde yer alan nüfus kayıtları, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) Projesi kapsamında elektronik ortama aktarılmıştır. 1800’lü yıllara kadar doğmuş olan kişilerin kaydı, aile bireylerini ve akrabalık bağlarını gösterir soy ağacı bilgileri, sunulan hizmet ile nüfus müdürlüklerine gitmeden de temin edilebilmesi sağlanmıştır.

 

ALT – ÜST SOY BELGESİNİ NASIL ALABİLİRSİNİZ?

T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ya da diğer güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü / Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” hizmeti üzerinden alt-üst soy belgenizi oluşturabilirsiniz.

 

 

Üstteki temsili sorgulama sonuç ekranındaki gibi, liste size ilk aşamada atalarınızın nerede doğduğu bilgisini gösterebilir. Ancak bu ekrandan alacağınız çıktı, yurtdışında resmi işlemlerde kullanılamamaktadır. Resmi işlemler için ise ıslak imzalı kopyaları nüfus müdürlüğünden temin edebilirsiniz.

 

HATIRLATMA

 

Son dönemlerde nüfus müdürlüklerine gidenler, alt üst soy belgesini alamadıklarını ve e-devlet kanalına yönlendirildiklerini ifade etmektedir. Ancak burada ıslak imza gerektiği için e-devlet üzerinden alınan belgeler resmi kurumlarda kullanılamamaktadır. Bu problemin üstesinden gelebilmek için şu yolu izleyebilirsiniz. Bir notere gittiğinizde, onların bilgisayarından, kendi e-devlet hesabınıza girerek bu belgeyi çıkartırsanız, noterler orada gereken imza ve damga işlemlerini yaparak belgeyi geçerli kılabiliyorlar. Devamında bunu ihtiyacınız olan yerde kullanabilirsiniz.