Romen doğum kağıdı için randevu almak

Yemin edip vatandaşlık sertifikanızı aldıktan sonra, size bir Romen kimlik numarası, CNP, verilebilmesi için Romanya’dan bilgileriniz sisteme girilerek adınıza bir doğum belgesi düzenlenmektedir. Bu amaçla econsulat üzerinden doğum kağıdı randevusu oluşturmalısınız.

 

ECONSULAT ÜZERİNDEN DOĞUM KAĞIDI RANDEVUSU OLUŞTURMAK #

 

1) Sağ üstteki “autentificare” bağlantısına tıklayıp bilgilerinizle siteye giriş yapın.

 

 

2) Doğum kağıdı işlemleri için sağdaki “acte de stare civila” alanına tıklayın.

 

 

3) Açılan seçeneklerden ilk sıradaki “yabancı doğum belgesine sahip olanlar” ile ilgili olan seçeneği “Transcriere certificat de naştere străin în registrele de stare civilă române” seçin

 

 

4) Gelen sayfada öncelikle başvuruyu kimin adına yapacağınızı seçin ve sayfayı aşağı doğru kaydırın (reşit olmayan çocuklarınız için ayrı bir dilekçe girişi yapılacak olup listede onların adına ebeveyni olarak doldurma seçeneğini seçmelisiniz)

 

 

5) (üstteki adımın devamı) kişisel bilgilerinizi doldurun (daha önce profilinizi doldurduysanız bu alanların bir kısmı otomatik dolu olarak gelecektir) ve sayfayı aşağı doğru kaydırın

 

 

6) (Üstteki adımın devamı) sayfadaki bilgileri tamamlayın ve “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

7) Ebeveynlerinize ait detayları girin ve alttaki kısımları doldurmak üzere sayfayı aşağıya kaydırın.

 

 

8) (üsttekinin devamı) kalan alanları doldurun ve sayfayı aşağı kaydırın

 

 

9) (Üstteki adımın devamı) İlgili yerleri doldurun ve “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

10) Ödeme ile ilgili bir ekran gelecektir. İşlem ücretsiz olduğu için “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

11) Son olarak, başvuru gününde teslim edeceğiniz evrakların orijinalleriyle birlikte konsolosluk gişesinde hazır bulunmanız gerektiğini yazan bir kontrol/hatırlatma sayfası gelecektir. En alttaki yeşil butona basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 

 

 

12) Gönder dedikten sonra, konsolosluğun onayı sonrasında işlemlerin başlatılacağı ve onay geldiğinde bir eposta alacağınızı hatırlatan mesajla karşılaşacaksınız. Evet (da) diyerek geçebilirsiniz. Bunun ardından kaydınızın alındığına dair bir onay epostası da gelecektir.

 

 

 

13) Başvurunuzu artık menüde “Cererile mele” başlığı altından takip edebilirsiniz. Konsolosluk onayına kadar “trimisa spre prevalidare” yani “ön onay için gönderildi” durumunda kalacaktır.

 

 

14) Başvurunuz konsolosluk tarafından onaylandığında aynı zamanda size bilgilendirici bir e-posta da gelecektir. Burada site üzerinden “cererile mele” yazan yerde başvuru detaylarınıza bakabileceğiniz ve o sayfadan bir tarih seçimi yapmanız gerektiği hatırlatılacaktır.

 

 

15) Sitede başvurularınızın olduğu sayfaya girdiğinizde ise bu sefer alt kısımda onayın yapıldığını “verificata” yazan yerden anlayabilirsiniz. Aynı zamanda alt kısıma takvim seçimi yapacağınız yeşil “programati-va” butonu gelmiş olacaktır.

 

 

16) Butona bastığınızda tarih ve saat seçimi yapacağınız sayfa açılır. Size uyan seçenekleri işaretleyip, alttaki “salvati datele completate” butonu ile kaydınızı tamamlayın.

 

 

17) Seçiminizi yaptıktan sonra seçtiğiniz tarih ve saatten kısa bir süre önce orada olmanız gerektiğini hatırlatan mesaj ve randevu bilgilerinizi göreceksiniz. Dilerseniz “reprogramati-va” butonu ile değişiklik yapabilir veya “anulati programarea” ile iptal edebilirsiniz.

 

 

Aynı zamanda sistemde kayıtlı e-posta adresinize de bilgi mesajı düşecektir. Artık randevu aldığınız o gün ve saatte elinizde orijinal dokümanlarınızla birlikte konsolosluğa gidebilirsiniz.

 

 

DOĞUM BELGESİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN EVRAKLAR #

Dijital kopyalarını sisteme girdiğiniz belgelerin orijinalleri, randevu gününüzde konsolosluğa teslim edilmektedir. Romanya doğum kağıdı için istenen evraklar ise şunlardır:

 

– Formül A, (kadınlar evlenmeden önceki soyadı ile) ve (size ait A belgesinde annenizin soyadı, kızlık soyadı OLMAMALI)
– Formül B, (evliyseniz)
– Anne ve babanızın Formül A (yaşamıyorsa C) belgeleri, (anennizin A belgesinde evlenmeden önceki soyadı olmalı)
– Anne ve babanızın Formül B belgesi
– Sağ iseler anne ile babanızın ve sizin kimlik fotokopileriniz
– Vatandaşlık sertifikanızın fotokopisi