Pasaport başvurusu için randevu almak

1) Sağ üstteki “autentificare” bağlantısına tıklayıp bilgilerinizle siteye giriş yapın.

 

 

2) Pasaport işlemleri için “documente de calatorie” alanına tıklayın.

 

 

3) Açılan seçeneklerden önce “pasaport”, sonra “basit elektronik pasaport” yazan “Pașaport simplu electronic”, ardından yaşınıza göre ilgili seçeneği (14 yaş altı / 14-18 arası / 18 üzeri) ve son olarak yabancı ülkede yaşayan “străinătate” seçin.

 

 

4) Gelen sayfada ülke ve konsolosluğun bulunduğu ilin seçili olduğunu göreceksiniz. Bunlar sizin bu sitede verdiğiniz adres bilgilerine göre otomatik olarak seçili geliyor olacaktır. Alttaki yeşil butona basarak başvuru ekranlarına girebilirsiniz.

 

 

4) Gelen sayfada ilgili alanları size uygun seçenekleri ve bilgileri yazarak doldurun. (daha önce profilinizi doldurduysanız bu alanların bir kısmı otomatik dolu olarak gelecektir) sayfayı aşağı doğru kaydırın

 

5) (üstteki adımın devamı) kişisel bilgilerinizi doldurun (daha önce profilinizi doldurduysanız bu alanların bir kısmı otomatik dolu olarak gelecektir) ve “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

6) (Üstteki adımın devamı) sayfadaki bilgileri tamamlayın ve “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

7) Ödeme ile ilgili bir ekran gelecektir. İşlemin ödemesi konsoloslukta yapılacağı için bu alanda “gişede ödenecek (piata la ghişeul misiunii)” seçili olarak bırakın ve “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

8) Bilgisayardan eklenecek evraklarınız bu ekrandan yüklenir (PDF, JPG, JPEG, BMP, TIF, DOC veya DOCX kabul ediliyor ve toplam 10MB geçmemeli). Pasaport başvurusunda Romanya tarafından verilen resmi belgeler (doğum belgeniz certificat de naştere ve vatandaşlık belgeniz certificat de cetatenie ve varsa evlilik belgeniz casatorie… gibi) ile TC’deki nüfus cüzdanınız olması yeterli. Bu belgeleri altta uygun yerlere yükleyin. Kırmızı yıldızla işaretli alanlar zorunludur. Zorunlu olan ama elinizde bulunmayan belgeler varsa turuncu butona basıp ilerleyebilirsiniz.

 

9) (Üstteki adımın devamı) ilgili belgeleri yükleyin ve sayfayı aşağıya kaydırıp “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

10) Yaptığınız işlemlerin özetini gösteren son ekran gelecektir. Burada 100% ifadesini görmelisiniz. Eğer 100 değilse önceki adımlarda eksik kalan bir yer vardır. Geriye dönüp tamamlamalısınız. Her şey düzgün ise en alttan yeşil butona basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 

 

11) Gönder dedikten sonra, konsolosluğun onayı sonrasında işlemlerin başlatılacağı ve onay geldiğinde bir eposta alacağınızı hatırlatan mesajla karşılaşacaksınız. Evet (da) diyerek geçebilirsiniz. Bunun ardından kaydınızın alındığına dair size bir onay epostası da gelecektir.

 

 

12) Başvurunuzu artık menüde “Cererile mele” başlığı altından takip edebilirsiniz. Konsolosluk onayına kadar “trimisa spre prevalidare” yani “ön onay için gönderildi” durumunda kalacaktır.

 

 

13) Başvurunuz konsolosluk tarafından onaylandığında aynı zamanda size bilgilendirici bir e-posta da gelecektir. Burada site üzerinden “cererile mele” yazan yerde başvuru detaylarınıza bakabileceğiniz ve o sayfadan bir tarih seçimi yapmanız gerektiği hatırlatılacaktır.

 

 

14) Sitede başvurularınızın olduğu sayfaya girdiğinizde ise bu sefer alt kısımda onayın yapıldığını “verificata” yazan yerden anlayabilirsiniz. Aynı zamanda alt kısıma takvim seçimi yapacağınız yeşil “programati-va” butonu gelmiş olacaktır.

 

 

15) Butona bastığınızda tarih ve saat seçimi yapacağınız sayfa açılır. Size uyan seçenekleri işaretleyip, alttaki “salvati datele completate” butonu ile kaydınızı tamamlayın.

 

 

16) Seçiminizi yaptıktan sonra seçtiğiniz tarih ve saatten kısa bir süre önce orada olmanız gerektiğini hatırlatan mesaj ve randevu bilgilerinizi göreceksiniz. Dilerseniz “reprogramati-va” butonu ile değişiklik yapabilir veya “anulati programarea” ile iptal edebilirsiniz. Aynı zamanda sistemde kayıtlı e-posta adresinize de bilgi mesajı düşecektir. Artık randevu aldığınız o gün ve saatte elinizde orijinal dokümanlarınızla birlikte konsolosluğa gidebilirsiniz.