Hangisi daha kısa sürer? Bükreş mi, konsolosluk mu?

Teorik olarak ANC üzerinden yapılan vatandaşlık başvuru işlemleri daha hızlı yürütülmektedir. Ancak pratikte bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü her kişinin göç hikayesi farklı geliştiği için değerlendirme süreleri de bununla bağlantılı olarak değişkenlik göstermektedir.

 

Konsolosluklar sizden başvuru için gereken belgeleri temin ettikten sonra diplomatik kuryeler aracılığıyla bunları ANC’ye iletmektedir. Değerlendirme sonucu vatandaşlığınız çıktıktan sonra, resmi belge ve evraklarınız yine konsolosluklara gelir ve işlemler burası üzerinden yürütülebilir. Sürecin kusursuz yürütülebilmesi için konsolosluklar başvuru belgelerini siz eksiksiz bir şekilde tamamlayana kadar dosyanızı almazlar.

 

ANC ise bazı belgelerinizin eksik olması halinde bile dosyalarınızı alabilmektedir. Mesela elinde Romanya tarafından verilmiş bir belge bulunmamasına rağmen sadece TR tarafından verilmiş göç belgeleri, olumsuz isim denklik vb. bazı evraklarla dosyasını ANC üzerinden işleme aldıranlar mevcuttur. Bu kişilerin bazıları doğum kağıdı / askerlik belgesi vb. gibi Romanya tarafından verilmiş ve kanıt niteliği taşıyan belgeleri daha sonradan bulduklarında ek dilekçe ile dosyalarına ekletebilmektedirler.

 

HATIRLATMA

 

Konsolosluklar üzerinden yürütülen işlemlerde, konsolosluğun yoğunluğuna göre randevu süreleri uzayabilir. Yardımlaşma gruplarında son dönemlerde dosya teslim edenlerin durumunu takip edin. İlk evrakların teslimi için çok uzun süreler geçtiğini görüyorsanız ANC üzerinden evrak teslimi yapmak daha hızlı olabilir ve size birkaç ay kazandırabilir. Ancak dosya teslimi Bükreş’ten yapılacaktır ve ekstra bazı (orada tercüme yaptırmak, tercümanla çalışmak vb. gibi) işlem ve masraflar getirecektir.

Nadir de olsa belge bulamamış ancak Romanya veya Bulgaristan tarafından “doğum kayıtları bulunamadı” şeklinde yazı alarak bunu dosyasına ekleyen ve sadece TR belgeleriyle başvurarak vatandaşlık alabilmiş örnekler de mevcuttur. Bu yolla yapılacak başvurularda dosyanızın reddedilme riski bulunduğu için iyi düşünülerek hareket edilmesinde fayda vardır.