Bükreş’e seyahat ve konaklama

Başvurunuzu ANC üzerinden gerçekleştirecekseniz oradaki işlemler için birkaç gün ayırmanız gerekecek. Bükreş seyahati ile ilgili süreçler konusunda alttaki genel bilgilerden faydalanabilirsiniz;

 

ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT #

Özel aracınız ile karayolu seyahati planlıyorsanız. Edirne – Kapıkule sınır kapısından çıkış yaparak E80 karayolu üzerinden, Hasköy yakınlarından e85 karayoluna geçerek Tırnova Rusçuk güzergahını takip edebilirsiniz. Bu yolu izleyerek Giurgiu Ruse sınır kapısından Romanya’ya giriş yapılan rota, en çok tercih edilen güzergahtır.

 

 

Bunun dışında Hamzabeyli sınır kapısından çıkarak Osmanpazarı – Eskicuma – Razgrad ve Rusçuk üzerinden yine Giurgiu Ruse sınır kapısına ulaşabilir ve Bükreş’e devam edebilirsiniz. (Birkaç farklı rota daha mevcut olmakla birlikte genellikle tercih edilen rotalar bunlardır)

 

HATIRLATMA

 

Yurtdışı araç sigortanızı (yeşil kart) yaptırmayı ve Bulgaristan ile Romanya’da gerekli olacak otoyol geçiş kartlarını(vignette) almayı unutmayın.

 

OTOBÜSLE SEYAHAT #

Karayolu ile diğer bir seyahat şeklinde de tarifeli otobüs seferleri ile Büyük İstanbul Otogarı ve İstanbul Aksaray Emniyet Terminali’nden sefer yapan otobüs firmalarını tercih edilebilir.

 

Büyük İstanbul Otogarı kalkışlı seyahat yapan firmalar yolcu taşıma konsepti ile seyahat düzenledikleri için gümrük ve sınır kapılarında bekleme ve kontrol aramaları sırasında daha az zaman kaybı yaşanmaktadır. Büyük İstanbul  Otogarı’ndan Bükreş’e sefer düzenleyen bazı firmalar:

 

 

İstanbul Aksaray Emniyet Terminali kalkışlı otobüs firmaları kargo ve eşya taşıma konsepti ile öne çıktıklarından gümrük ve sınır kapılarında ekstra kontrol ve arama uygulamalarına tabi tutuldukları için seyahat süreniz uzayacaktır. İstanbul Aksaray emniyet terminalinden Bükreş’e sefer düzenleyen bazı firmalar:

 

 

HAVA YOLU İLE SEYAHAT #

Hava yolu ile seyahat yapmayı planlayanlar için Bükreş Henri Coandă Uluslararası Havalimanı’na İstanbul Havalimanı’ndan THY ve TAROM, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise PEGASUS tarifeli seferler düzenlemektedir. Ayrıca alternatif olarak farklı hava yollarının aktarmalı Bükreş seferleri de mevcuttur.

 

 

ŞEHİR İÇİNDE ULAŞIM #

Havaalanından şehire gitmek için tercih edilen en ekonomik yöntem 100 numaralı otobüsü (eskiden 783 idi, 2 Aralık 2023’te hat numarası değiştirildi) kullanmaktır. 24 saat boyunca sık aralıklarla konulan seferler hakkında bilgi almak için https://stbsa.ro/ora_statii adresini ziyaret edebilirsiniz. Otobüs sizi doğrudan şehir merkezine götürecektir. Dönüşte de aynı otobüsle havaalanına da ulaşabilirsiniz.

 

 

Bunun dışında elbette taksi (10-15 EUR civarı), Uber ve Bolt uygulamaları da kullanılabilir.

 

Şehrin farklı noktalarına ulaşmak için otobüs ve tramvayların yanında metro hattından da faydalanabilirsiniz. Ücretler seyahat sayısı, saatlik, aylık, yıllık gibi farklı tarifelere göre değişkenlik göstermekle birlikte güncel fiyatlar için web sitesinden bilgi alabilirsiniz. Bölgelere göre ayrılan beş farklı metro hattına ait harita alttaki gibidir;

 

 

KONAKLAMA #

Konaklamalarınızda hem tarihi dokusu hem de konumundan dolayı ANC’nin de içinde bunduğu merkezdeki “eski şehir” bölgesinde kalmanız daha avantajlı olacaktır. Otel, pansiyon, apart ya da kiralık ev-oda alternatifleri arasından tercihinize göre seçim yapabilirsiniz. Fiyatlar diğer Avrupa şehirlerine oranla daha makul seviyelerdedir. Rezervasyonlarınız için güvenilir online siteleri tercih etmenizde fayda var. Ayrıca bu sitelerin içeriklerinde uçak bileti, araç kiralama hizmeti ve yeme içme, gezilecek yerler hakkında bilgilere gibi bölümlere de yer verilmiştir.

 

www.booking.com

www.trivago.com.tr

www.agoda.com

www.airbnb.com

www.tripadvisor.com.tr

www.skyscanner.com.tr

tr.hotels.com

 

GENEL BİLGİLER #

Romanya genel acil durum hattı: 112

 

Bükreş Türk Büyükelçiliği: Calea Dorobantilor 72, Sector 1, București / Romania (9:00-12:00 , 15:30-16:30)
Web: http://bukres.be.mfa.gov.tr
E-posta: embassy.bucharest@mfa.gov.tr
Telefon: +40-21 206 37 00
Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +40 738 834 097

 

ANC adresi: Strada Smârdan 3, București 030071, Romanya
E-posta: cetatenie@just.ro
Harita koordinat: 44.43265560869631, 26.10087073735691

 

(Resul Aykaç bey tarafından hazırlanmıştır)