ANC randevusu alma

YENİ PORTAL ÜZERİNDEN RANDEVU ALMAK #

Evraklarınızı hazırladıktan sonra eğer vatandaşlık başvurunuzu ANC üzerinden yapmaya karar verdiyseniz, öncesinde portal üzerinden girip randevu oluşturmanız gerekmektedir. Mart 2023’te yayına alınan yeni randevu portalı https://programarecetatenie.eu/ üzerinden randevu almak için sayfaya girdikten sonra kendinize ait bilgileri alttaki örnekte olduğu gibi doldurmanız ve takvimden size uyan bir tarihi seçmeniz yeterli olacak. (ANC sayfasındakinden farklı olarak burada İngilizce dil seçeneği de mevcuttur. Ayrıca alınan randevuların listesi de tarihlere göre görüntülenebilmektedir.)

 

ANC SİTESİ ÜZERİNDEN RANDEVU ALMAK #

ANC’nin kendi web sitesinden ilerleyecekseniz, 10 ve 11. maddelerden vatandaşlığa başvuracak olanlar için iki ayrı sayfa üzerinden randevu alınmaktadır. http://cetatenie.just.ro/category/formulare-programare/ adresinde hangi maddeyle ilgili başvuru yapacaksanız onu seçerek ilerleyebilirsiniz.

 

 

Açılan formda, üstteki örnekte olduğu gibi kendi bilgilerinizi girin. Alt kısımdaki takvimde, size uyan ve müsait olan günlerden birini seçin. ANC’nin müsaitlik verdiği günler yeşil ile işaretli olanlardır.

 

 

Tarih seçimi yaparken vize durumunuz, elinizdeki evrakların hazır olup olmadığı gibi koşulları gözden geçirmeyi de unutmayın. Romanya’ya gidebilmek için vize ihtiyacınız varsa, ne kadar zamanda vizenizin çıkabileceğine dair (1 ay sürebiliyor) güncel süreleri öğrenebilmek için internette yakın zamanda başvuru yapmış kişilerden veya konsolosluktan bilgi edinmeye çalışabilirsiniz.

 

HATIRLATMA

 

  • ANC başvuruları için özel tip, kısa süreli CZ/A vizesine başvurabilirsiniz. Süreci turistik vizeye göre daha hızlı işlemektedir.
  • Çok girişli olduğu sürece daha önceden alınmış Romanya vizeniz varsa bununla ekstra transit vize almanıza gerek kalmadan Bulgaristan’dan geçiş yapabilirsiniz.
  • Çok girişli Schengen vizeniz varsa Bulgaristan ve Romanya’ya sorunsuz gidebilirsiniz.

 

Alttaki butona basıp formu gönder dediğinizde randevunuz oluşturulacak ve formda belirttiğiniz e-posta adresine, kısa bir süre sonra bilgilendirme gönderileceğini aktaran alttakine benzer, “Randevu gününde, gerekli tüm belgelerle birlikte ANC’de sizi bekliyoruz.” özetinde biten bir mesaj göreceksiniz.