Vatandaşlık başvurusu yapmak

1) Sağ üstteki “autentificare” bağlantısına tıklayıp bilgilerinizle siteye giriş yapın.

 

 

2) Vatandaşlık işlemleri için alttaki “cetatenie” alanına tıklayın.

 

 

3) Açılan seçeneklerden başvurunuzla ilgili madde numarasını (Art. 10 veya 11) seçin

 

 

4) Açılan sayfa hizmetin kısa açıklamasını içerir. Alttaki yeşil “solicitati serviciu” butonuna basarak başvuru ekranına geçebilirsiniz.

 

 

5) Kayıt esnasında eğer profil bilgilerinizi doldurduysanız, bu ekranın birinci adımı olan mavi sekme “Başvuru sahibine ait kimlik bilgileri” altında yer alan bilgiler dolu olarak gelecektir. Eğer bilgileriniz dolu geldiyse doğrudan ekranın sağ altında yer alan “Pasul urmator” butonuyla bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Dolu değilse doldurmalısınız.

 

 

6) Bu ekranda başvurunuzla ilgili bazı seçenekleri işaretlemelisiniz. Elinizdeki belgeleri burada seçmeniz gerekecek. Belgeye sahibim butonuna bastığınızda karşınıza bir sonraki adımda açıklamasını yaptığımız liste gelecek. Bu listede seçtiğiniz seçeneklere göre daha sonraki adımlarda karşınıza çıkacak olan ekranlar değişecektir.

 

 

7) (üsttekinin devamı) Bu ekranda sağ kısımdaki “detin documentul (belgeye sahibim)” butonuna bastığınızda karşınıza o konuyla ilgili bir pencere açılacaktır. Bu pencerede ilgili dokümana ne şekilde sahip olduğunuzu seçmelisiniz.

 

Mesela sabıka kaydınız var ve bunu Türkiye’de tercüme ettirdiyseniz ülke olarak sağdan Turcia seçmelisiniz. Alt kısımda ise 1. Seçenek “yerel prosedürlerle notere onaylatılmış veya apostil edilmiş dokümanlara sahibim” seçeneği işinizi görecektir. Bu seçeneği işaretlediğinizde daha sonraki adımlarda ilerleyen sayfalarda sizden bu sabıka kaydının tercümesinin dijital kopyasını (bilgisayara yüklediğiniz halini) yüklemenizi isteyecektir. Benzer şekilde her bir doküman için bu seçeneklerden size uygun olanları işaretleyip sayfanın alt kısmına doğru devam edin.

 

 

8) (üstteki adımın devamı) sayfanın altında kalan alanlarda sizinle ilgili bilgileri doldurun ve sayfayı aşağı kaydırın.

 

 

9) (üstteki adımın devamı) sayfanın altında kalan alanlarda babanızla ilgili bilgileri doldurun. Benzer şekilde babanıza ait belgeleri seçerken yukarıda anlatılan sabıka kaydı örneği gibi ilgili seçenekleri seçerek ilerleyin.

 

 

10) (üstteki adımın devamı) sayfanın altında kalan alanlarda annenizle ilgili bilgileri doldurun. Benzer şekilde annenize ait belgeleri seçerken yukarıda anlatılan sabıka kaydı örneği gibi ilgili seçenekleri seçerek ilerleyin.

 

NOT: Eğer 6. adımda Romanya’da vatandaşlığı olan kişi için listeden bunici (büyükbaba veya büyükanne) seçeneğini seçtiyseniz bu ekranda anne bilgilerinden hemen sonra onlara ait bilgilerin sorulduğu benzer alanlar da gelecektir. Sadece parinti (ebeveynler) seçtiyseniz annenize ait bilgilerden sonra “gerekli ifadeler” başlığındaki beyan kısmına geçilecektir.

 

 

11) (üstteki adımın devamı) sayfanın altında kalan alanlarda bazı beyanlarda bulunmanız beklenmektedir. Sizinle ilgili seçenekleri işaretleyin.

 

 

12) (üstteki adımın devamı) sayfanın altında kalan alanlarda bazı beyanlarda bulunmanız beklenmektedir. Sizinle ilgili seçenekleri işaretleyin ve tüm alanları tamamladığınıza emin olduktan sonra sayfanın sağ altındaki butondan bir sonraki adıma geçin.

 

 

13) Bu aşamada herhangi bir ödeme yapılmayacağı için sayfanın sağ altındaki butondan bir sonraki adıma geçin.

 

 

14) Yukarıda daha önceki adımlarda bahsettiğimiz ve “burada seçtiğiniz şeylere göre karşınıza belge yükleme ekranı gelecek” dediğimiz alan burası. Daha önce yaptığınız seçimlere göre bu alanda istenen belgeler şekillenecektir. Alt kısımda temsili olarak birkaç belgenin bulunduğu alanı görüyorsunuz. Sizde bu alanların sayısı daha az veya çok olabilir. Yapılan işlem hepsi için benzerdir… Bilgisayara aktardığınız belgeyi bu alandaki “Incarcati document (dokümanı yükle)” butonuna basıp bilgisayarınızdan ilgili dosyayı seçip buraya yükleyin. Hatalı bir dosya yüklerseniz hemen alt satıra gelecek “Sterge (iptal)” butonu ile dosyayı silebilirsiniz.

 

 

15) (üstteki adımın devamı) sayfayı aşağı kaydırdığınızda karşınıza ebeveyn veya büyükanne/büyükbabanıza ait diğer belgeler diye bir alan gelecek. Burada Romanya’dan göçle gelen atanıza dair vatandaşlıktan ne şekilde çıktığını gösteren destekleyici belgeleri ekleyebilirsiniz. (Mesela vatandaşlık ve BKK bilgilerinin olduğu kısımda hangi tarihte göçmen olarak geldiğinin yazıldığı tercümeli vukuatlı nüfus kaydı veya aynı bilgileri içeren isim denklik belgesi gibi, bunların tercümeli hallerini buraya yükleyin). Tüm belgelerinizi yükledikten sonra son adıma geçmek üzere sayfanın sağ altındaki butona basabilirsiniz.

 

 

16) Tüm evraklarınızı girdikten sonra burada artık işlemlerin bir özetini içeren sonuç sayfası göreceksiniz. Tüm adımları ve evrakları eksiksiz tamamladığınızı düşünüyorsanız alttaki “trimiteti cererea (dilekçeyi gönder)” butonuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Bundan sonra başvurunuz tamamlanacak, size bir bilgi maili gelecek ve artık işlemlerinizi sitenin kullanıcı menüsünde yer alan “cererile mele (başvurularım)” ekranından girip takip edebileceksiniz.