Vatandaşlık onay listelerini takip etmek

VATANDAŞLIK ONAY LİSTELERİ (TERMEN ve ORDINE) #

Başvuru durumunu takip numaranızı aldıysanız artık sizi heyecanlı bir süreç bekliyor olacak. Herkes gibi muhtemelen siz de heyecanla karışık “acaba dosyalarım ANC’de ne zaman incelenecek?” sorusunu kendinize soracaksınız.

 

TERMEN #

ANC üzerinden süreci takip ederken iki farklı listeyle karşılaşacaksınız. Bunlardan birincisi Termen diye geçer. Termen tarihi dosyanızın ANC’de işleme alınıp inceleneceği tarihtir. Bu tarihin sizin açınızdan bir önemi bulunmamakla birlikte, termen listelerinde dosya numaranız yayınlandığında, dosyanızın ANC’ye ulaştığına artık emin olabilirsiniz. Numaranızın yanında hangi tarihte kayıt altına alındığı ve hangi Termen tarihinde dosyanızın inceleneceği yazacaktır. Bazı durumlarda ANC bu termen listesini güncellemiyor veya çok geç güncelleme de yapabiliyor. O nedenle dosya numaranız burada çıkmamış olsa bile onay listelerinde yer alabilirsiniz, endişe etmeyin. Alt kısımda örnek termen listesini görebilirsiniz.

 

 

Termen listesini cetatenie.just.ro/stadiu-dosar adresinden takip edebilirsiniz. Burada yıllara göre Termen tarihlerinin listelendiği PDF dosyaları görebilir ve indirebilirsiniz.

 

İndirdiğiniz dosyada Soluţie yazan kolon ise dosyanızın ANC tarafında çözüme ulaştığı tarihi içerir. Eğer dosya numaranızın karşısında çözümlenme tarihi yer almıyorsa (Termen tarihini geçmiş olsanız bile) başvuru süreciniz devam ediyor ve yeni bir Termen belirlenecek demektir. Bazı durumlarda 2-3 kez Termen tarihinin değiştiği ve ileri tarihe ötelendiği de görülmüştür. Bu, dosyanızın incelemesinin devam ettiği ve arka planda Romanya içinde diğer kurumlarla yazışmaların sürdüğü, belirli kanıt ve cevapların beklendiği anlamına gelir.

 

Teorik olarak bunun da sizin için bir önemi yoktur. Vatandaşlık ilanınızı Ordine listelerinden takip etmeniz size daha net bir cevap verecektir.

 


ORDINE #

ANC tarafından açıklanan onaylar maalesef belirli bir periyotta ilerlemiyor. Bazı dönemler uzun süre onay açıklanmazken, bazı dönemlerde de arka arkaya onlarca, yüzlerce onay içeren listeler yayınlanabiliyor. Başvuru tipinize göre 10 veya 11. madde üzerinden değerlendirilen dosyanız için ordine adındaki onay listeleri, altta göreceğiniz adreslerden takip ediliyor:

 

10. madde: cetatenie.just.ro/ordine-articolul-10/

11. madde: cetatenie.just.ro/ordine-articolul-11/

 

İlgili madde altına girdiğinizde yıllara ve tarihlere göre PDF dosyaları şeklinde listelerin ilan edildiğini göreceksiniz. Her onay açıklandığında bu sayfalara ilgili tarihle birlikte yeni dosya eklenmektedir. PDF dosyaları indirip numaranızın açıklanan listede yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz.

 

 

HATIRLATMA

 

Eğer sizinle birlikte aynı dosyada çocuklarınız için de başvuru yaptıysanız onlara dair ayrı bir numara olmayacaktır. Sizin dosya numaranız açıklandığında örnekte görüleceği gibi yan kısımda kaç çocuk için onay çıktığı bilgisi de (Copii minori) yazılacaktır.