Tabiiyet Beyannamesi ve Muhacir Kağıdı

TABİİYET BEYANNAMESİ #

Göçle gelen atanızın, Türkiye’ye geldiğinde ilgili memurlara beyan usulüyle verdiği göç bilgilerini içeren bir kayıt belgesidir. Her ne kadar yüksek oranda göç ile ilgili temel bilgileri içeriyor olsa da, beyan usulüyle hazırlandığı için, üzerinde hatalı bilgilerin en fazla olduğu belgeler arasında yer alır. Nitekim beyanı veren kişinin söylediği, yazan kişinin ne anladığı, ne duyduğu ve ne yazdığı meçhuldür. Ancak, Muhacir Kağıdı ile birlikte, atanızın göçle geldiğini kanıtlayan en önemli evraklardan birisidir.

 

 

MUHACİR KAĞIDI #

Tabiiyet beyannamesindeki bilgilere göre düzenlenen göçmen kağıdıdır. Türk kimliği verilene kadar kimlik yerine geçen bir belgedir. Sonra bu kağıt teslim edilir ve kimlik alınır.

 

Elinizde Tabiiyet Beyannamesi ya da Muhacir Kağıdı varsa, bu belge üzerinden BKK numarasını da bulabilirsiniz. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinizde BKK bulunmaması halinde  bu belgelere istinaden verinin işlenmesi için dilekçe ile nüfus dairesine başvuruda bulunabilirsiniz.

 

NEREDEN ve NASIL TEMİN EDİLİR? #

Elinizde Tabiiyet Beyannamesi veya Muhacir Kağıdı yoksa, bunları temin edebilmek için İstanbul Kağıthane veya Ankara’daki Devlet Arşivleri’ne bizzat giderek oradaki bilgisayarlarda araştırma yapabilirsiniz. (Giderken alt-üst soy belgesi ve kimliğiniz de yanınızda olmalı). Aynı işi dilerseniz mektup yazarak da yapabilirsiniz.

 

Binaya gittiğinizde görevliler sizlere fazlasıyla yardımcı olacak ve yönlendirecekler. Elinizde BKK numarası varsa çoğu durumda atanızın belgelerini çok kısa sürede bulabilirsiniz. Ancak BKK numarası yoksa, iş bir seviye daha zorlaşacaktır. Bu durumda göç tarihine göre veya yazılı ise vukuatlıdaki “tescil tarihi” hanesindeki tarihten geriye doğru arama yaparak atanızın hangi tarihteki Bakanlar Kurulu Kararıyla geldiğini bulma ihtimaliniz olabilir. (Tescil tarihi göçün kayıt edilip tescillendiği tarihtir.) Bulacağınız evrakları görevliye söyleyip hemen oradayken talep oluşturabilirsiniz. Evraklar onay ve imzalar sonrasında (genellikle bir hafta içinde) size teslim edilmektedir.