Romanya arşivlerinde online arama yapmak

Romanya Ulusal Arşivleri’nin internette herkese açık bir bölümü de mevcuttur. Bu sayfa aracılığıyla sitede atalarınızla ilgili belgeler, sertifikalar veya suretler bulabilirseniz, almak için taleplerinizi iletebilirsiniz. Aynı zamanda, daha önce yapmış olduğunuz (posta yoluyla dahil) başvuruların kayıt altına alınıp alınmadığını ve sürecin ne aşamada olduğunu görebilirsiniz. Ancak burada arama yapabilmek için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir.

 

ARŞİV PORTALINA KAYIT #

http://portal.arhivelenationale.ro/ adresinden portala girdiğinizde içeriği Romence olarak gelecektir. Dilerseniz sitenin İngilizce dil seçeneği de mevcuttur.

 

Öncelikle ANR portalında bireysel hesap oluşturabilmek için admin.portal@arhivelenationale.ro adresine alttaki bilgilerle birlikte bir e-posta gönderin.

1) E-postanızın konu kısmına ikamet ettiğiniz ülkenin adını (TURCIA) yazın

2) Kimlik kartınızın veya pasaportunuzun bir kopyasını ekleyin. (Bu kopya ANR tarafından saklanmaz, sadece kayıt bilgilerinin kontrolü için gereklidir. Kontrol ettikten sonra, e-postanız ve kopyası sistemden silinir.)

3) İsteğe bağlı olarak, telefon numaranızı e-postanın içeriğine yazabilirsiniz.

Mesajınız ANR’ye gittikten sonra en fazla 24 saat içinde e-posta adresinize portal için aktivasyon bilgileri gönderilecektir.

 

Aktivasyon için kodunuz geldiğinde portala girip aktivasyon butonuna tıklayın.

 

 

Linke tıkladığınızda sistem sizi https://crm.arhivelenationale.ro/eregister_rom/ sayfasına yönlendirecek. Bu sayfada sol alttaki seçenekten hesap aktivasyonunu (Activare cont utilizator) seçin.

 

 

Linke tıkladığınızda karşınıza bir form gelecek. Bu formu alttaki örnekte olduğu şekilde doldurun. Parola kısmına bir şifre belirleyin, confirm kısmına aynı şifreyi tekrar yazın ve kaydet (salveaza) butonuna basın. Kayıt tamamlandıktan sonra ana sayfaya gidip giriş yapabilirsiniz.

 

 

 

PORTALA GİRİŞ #

Ana sayfaya geldiğinizde, bireysel hesaplar için giriş butonuna (persoane fizice) basın.

 

 

Açılacak sayfada kendi kullanıcı adınız ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapın.

 

 

ARŞİVDE ARAMA YAPMAK #

Her ne kadar çok detaylı belgelere ulaşılamasa da arşivin arama fonksiyonlarını kullanıp alttaki örnekte olduğu gibi bazı aramaları yapabilirsiniz.

 

 

BAŞVURULARINIZIN DURUMUNU TAKİP ETMEK #

Yapmış olduğunuz başvuruların durumunu görmek için hesabınızla giriş yaptıktan sonra talep doğrulama linkine (verificare cerere) tıklayın. Gelecek olan listede başvurularınızı görebilirsiniz.