Soyadı yazısı almak

Sürece ilk başladığınızda iki temel belgeye ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz, Romanya’dan doğum kağıdı ve Türkiye’den isim denklik kağıdı.

 

Türkiye doğum kağıdı istiyor, Romanya isim denklik #

 

Romanya’daki kurumlara doğum kağıdı veya kayıtlarını almaya çalıştığınızda bazı durumlarda sizden soyadı değişikliğini gösterir belge (veya isim denklik belgesi) talep edilmektedir. Türkiye tarafından isim denklik belgesi almaya çalıştığınızda ise sizden “Romanya’dan apostil edilmiş doğum belgesini getirmeniz durumunda…” diye devam eden bir talep yapılmaktadır. Çıkmaz bir döngü gibi görünen bu durumdan kurtulabilmenin yolu Türkiye tarafında nüfusa vereceğiniz bir dilekçe ile atanızın mevcut soyadını hangi tarihte aldığını gösteren bir yazı talep etmek olacaktır.

 

 

Soyadı yazısı almak için dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirip kırmızı ile işaretli olan yerleri kendi bilgilerinize ve başvuru yerlerinize uygun olacak şekilde doldurarak talebinizi iletebilirsiniz.

 

HATIRLATMA

 

Bazı örnek uygulamalarda, ilçe nüfus müdürlüğü talebinizi karşılamayabiliyor. Eğer dilekçenizi almazlarsa atanızın ilk iskan edildiği ilçe nüfus müdürlüğü üzerinden dilekçe ile bu talebinizi yapabilirsiniz.

 

Dilekçenize eklemeniz gereken belgeler #

 

1) Nüfus kayıt örneği
2) Tabiiyet beyannamesi fotokopisi
3) (varsa ) Muhacir esas kayıt defteri / muhacir belgesi fotokopisi
4) Atanızın vatandaşlığa kabul edildiği Bakanlar Kurulu Kararnamesi’nin örneği
5) Kimliğinizin fotokopisi

 

 

 

Talebinize istinaden üsttekine benzer bir yazı almalısınız. Bu yazıyı Romanya’daki resmi kurumlara vermeden önce Türkiye’den ıslak imzalı olarak almalı ve apostilledikten sonra yeminli tercüman ile tercüme ettirip notere onaylatmalısınız.