Yemin töreni için randevu almak

Öncelikle yemin töreninin gerçekleştirilmesi için gereken evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Konsolosluk sizden bu evrakları toparlayıp getirmenizi isteyecek. Bunun için de econsulat üzerinden bir randevu talebinde bulunmanız gerekmektedir. Randevunuz onaylandıktan sonra size bir e-posta gönderilecek, devamında konsolosluk size müsait günlerden birini seçmeniz için sistemi açacak ve oradan uygun bir günü belirleyeceksiniz.

 

ECONSULAT ÜZERİNDEN RANDEVU OLUŞTURMAK #

 

1. Sağ üstteki “autentificare” bağlantısına tıklayıp bilgilerinizle siteye giriş yapın.

 

2. Vatandaşlık işlemleri için alttaki “cetatenie” alanına tıklayın.

 

 

3. Açılan seçeneklerden yemin ile ilgili olanı (juramantului) seçin

 

 

4. Gelen sayfada kişisel bilgilerinizi doldurun (Daha önce profilinizi doldurduysanız bu alanların bir kısmı otomatik dolu olarak gelecektir) ve sayfayı aşağı doğru kaydırın

 

 

5. (Üstteki adımın devamı) sayfadaki bilgileri tamamlayın ve “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

6. Başvuru detaylarınızı (başvuru yeri, numaranız vb.) ve varsa onlar adına başvuru yapacağınız çocuklarınıza dair bilgileri girin ve sayfayı aşağıya kadar kaydırın.

 

 

(üsttekinin devamı – varsa, çocuk bilgileri kısmı)

 

 

7. (Üstteki adımın devamı) İlgili yerleri doldurun ve “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

8. Ödeme ile ilgili bir ekran gelecektir. İşlem ücretsiz olduğu için “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

9. Bilgisayardan eklenecek evraklarınız bu ekrandan yüklenir (PDF, JPG, JPEG, BMP, TIF, DOC veya DOCX kabul ediliyor ve toplam 10MB geçmemeli).

 

 

10. (Üstteki adımın devamı) ilgili belgeleri yükleyin ve “pasul urmator” butonu ile bir sonraki adıma geçin.

 

 

11. Yaptığınız işlemlerin özetini gösteren son ekran gelecektir. Her şey düzgün ise en alttan yeşil butona basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 

 

12. Başvurunuzu artık menüde “Cererile mele” başlığı altından takip edebilirsiniz. Konsolosluk onayına kadar “trimisa spre prevalidare” yani “ön onay için gönderildi” durumunda kalacaktır.

 

 

13. Başvurunuz konsolosluk tarafından onaylandığında aynı zamanda size bilgilendirici bir e-posta da gelecektir. Burada site üzerinden “cererile mele” yazan yerde başvuru detaylarınıza bakabileceğiniz ve o sayfadan bir tarih seçimi yapmanız gerektiği hatırlatılacaktır.

 

 

14. Sitede başvurularınızın olduğu sayfaya girdiğinizde bu sefer alt kısımda onayın yapıldığını “verificata” yazan yerden anlayabilirsiniz. Aynı zamanda alt kısıma takvim seçimi yapacağınız yeşil “programati-va” butonu gelmiş olacaktır.

 

 

15. Butona bastığınızda tarih ve saat seçimi yapacağınız sayfa açılır. Size uyan seçenekleri işaretleyip, alttaki “salvati datele completate” butonu ile kaydınızı tamamlayın.

 

 

16. Seçiminizi yaptıktan sonra seçtiğiniz tarih ve saatten kısa bir süre önce orada olmanız gerektiğini hatırlatan mesaj ve randevu bilgilerinizi göreceksiniz. Dilerseniz “reprogramati-va” butonu ile değişiklik yapabilir veya “anulati programarea” ile iptal edebilirsiniz.

 

 

Aynı zamanda sistemde kayıtlı e-posta adresinize de bilgi mesajı düşecektir. Artık randevu aldığınız o gün ve saatte elinizde orijinal dokümanlarınız ve bu formun sonucunda alacağınız PDF dosyaların çıktılarıyla birlikte konsolosluğa gidebilirsiniz.

 

 

YEMİN TÖRENİ İÇİN GEREKEN EVRAKLAR #

Dijital kopyalarını econsulata yükleyeceğiniz evrakların orijinallerini ise randevu gününde yanınızda götürerek konsolosluğa teslim etmelisiniz. Getirmeniz istenen evraklar şunlardır:

 

4 adet 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde fotoğraf
Formül A (kadınlar evlenmeden önceki soyadıyla)
Formül B (evliyseniz)
Romanya’dan gelen mektup
Kimlik fotokopiniz

 

Çocuklarınız varsa:
Çocukların Formül A’ları
Çocukların aynı ölçülerde fotoğrafları
Çocukların kimlik fotokopileri