İsim denklik belgesi

İsim denklik kağıdı, “Romanya’da doğan bu kişi, Türkiye’de bu isim ve soyadı ile yaşamıştır” diye belgeleyen bir evraktır. Sonradan bir isim veya soyadı değişikliği olmasa bile bu ispat istenmektedir. Bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü üzerinden, dilekçe ile atanıza dair talep edebileceğiniz bu belge için,  müdürlüğe gittiğinizde alttaki gibi bir form dolduracaksınız.

 

 

HATIRLATMA

 

Bazı kişilerin doğum kayıtlarına dair (örneğin 1929 öncesine ait nüfus kayıtlarında) bir BKK bulunmadığı için denlik başvurusu gerçekleştirilemeyebilir. Bu durumda mahkeme yoluyla isim tespitine gitmeniz gerekecektir. 

 

İSİM DENKLİK NE KADAR SÜREDE ÇIKAR? #

Talebinizin cevaplanması her kişide farklı zamanlarda gerçekleşmektedir. Bunun ana sebebi atanıza dair göçle ilgili devlet arşivlerinde ve diğer kurumlarda belge aranmasıdır. Kurumlar arası yazışmalar, belgelerin bulunması / bulunamaması, farklı bir kurumdan gelen belge ile desteklenip desteklenmediği ya da bilgilerin tutarlı olup olmadığı gibi pek çok parametre bu süreye etki etmektedir.

 

Tüm bunlara istinaden cevabın gelmesi bir seneye kadar sürebiliyor. Bu nedenle başvurunuzu yaparken eğer varsa mutlaka Romanya’dan temin edilen doğum kağıdının apostillenmiş halini Türkiye’de yeminli tercümana tercüme ettirip notere onaylatarak dilekçenize ekletmelisiniz. Bu durumda çok daha kısa sürede denklik alabilirsiniz.

 

İSİM DENKLİK SORGULAMA #

Nüfus müdürlüğünden yaptığınız isim denklik başvurusuyla ilgili e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir veya aynı sorguyu https://vatan.nvi.gov.tr/moduller/basvuru/denklikbasvurudurumbilgi.aspx adresinden de gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Sorgulama ekranında atanıza dair TC kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini girdikten sonra sorgula butonuna bastığınızda size sürecin ne aşamada olduğuna dair bir bildirim penceresi gelecektir. Burada yazan mesajlar dönem dönem değişkenlik gösterebilir. Arka planda kurumlar arası yazışmalar ve kimlik doğrulama süreçleri devam ettikçe farklı bir mesajla karşılaşabilirsiniz. Bunların sizin için bir önemi yoktur.

 

 

Eğer ekranda “Başvuru sonucunun tarafınıza tebliğ edilebilmesi için başvuru makamına müracaat etmeniz gerekmektedir” yazısı çıktıysa, başvurunuz sonuçlanmış demektir. Cep telefonunuza da benzer içerikte bir mesaj gelecektir. Sonucun olumlu veya olumsuz olduğunu görmek için nüfus müdürlüğüne gidip sonucunuzu teslim almalısınız.

 

 

OLUMSUZ İSİM DENKLİK CEVABI #

İsim denklik belgesinin olumlu çıkabilmesi için devlet kayıtlarında atanıza ait göç ve diğer kimlik bilgilerinin eksiksiz olması gerekmektedir. Çoğu durumda bu bilgiler eksik kaldığından size belirli bir süre sonra “olumsuz” cevap dönmektedir. Bu süre daha önce belirttiğimiz gibi birkaç gün içinde de olabilir bir sene de sürebilir.

 

Başvurunuza istinaden yapılan araştırmada atanıza dair göç kayıtları arşivde bulunamadıysa, altta bir örneğini de göreceğiniz olumsuz isim denklik belgesi size cevap olarak dönecektir. Bu belgede, Romanya’dan apostil ettirilmiş ve Türkiye’de tercüme edilerek notere onaylatılmış bir doğum belgesi kopyasını sizden talep edeceklerdir

 

 

 

HATIRLATMA

 

Olumsuz isim denklik belgesi her ne kadar adı nedeniyle kötü algılansa da belgenin üzerinde atanızın göçüne dair (1929 sonrası göçler için) BKK bilgisi yazılı olarak gelebilir. Bu da arşivde Tabiiyet Beyannamesi veya Muhacir Belgesi araştırmalarınız için yardımcı olabilir.

 

Ek olarak yurtdışındaki resmi makamlarda belge araması yaparken de zaman zaman destekleyici evrak olarak işinize yarayabilir. 

 

OLUMLU İSİM DENKLİK BELGESİ #

Sizden önce aynı ata için işlem yapmış ve belge sunmuş akrabalar olduysa ve isim denklik kurulduysa şanslısınız. Hemen aynı gün denkliğinizi de alabilirsiniz.

 

Bazı durumlarda da altta bir örneğini görebileceğiniz, göç pasaportunun bir kopyası devlet arşivlerinde bulunabiliyor. Eğer pasaport varsa (genellikle Bulgaristan tarafından yapılan göçlerde çıkıyor) bunu isim denkliğe ekliyorlar ve denkliğiniz yine olumlu olarak çıkabiliyor.

 

 

Bunun dışında Romanya’dan temin edeceğiniz doğum belgesini nüfus dairesine sunmanızın ardından çoğu durumda bilgiler orada sisteme işlenip denklik belgesi düzenlenebilmektedir. Ancak bazı durumlarda (çok eski kayıtlarda) sisteme ulaşmak mümkün değilse sizin adınıza Ankara’ya bir dilekçe iletilecek, bunu takiben birkaç hafta içerisinde olumlu isim denklik belgeniz sisteme işlenecek ve denklik çıktısını gidip nüfus dairesinden alabileceksiniz.

 

Başvurunuz olumlu sonuçlandığında, başvurunuz esnasında verdiğiniz telefonunuza bilgi mesajı gelecek ve gelip teslim almanız istenecektir. Alttaki görsele benzer bir evrak alacaksınız;