Atanızın doğduğu yer

Alt üst soyunuz için e-devlet üzerinde yapacağınız sorgulama sonucuna göre atanızın doğduğu yeri tam olarak bilmeniz, vatandaşlık hakkınız olup olmadığını ve atanızın doğum kağıdını/evraklarını nereden bulabileceğinizi anlamak için önemlidir.

 

E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulamada doğduğu yer olarak bir şehir ismi (Örn: Köstence, Pazarcık, Silistre vb.), bir bölge ismi (Örn: Dobruca, Durostor, Caliacra vb.) veya sadece “Romanya” gibi bir bilgi de görebilirsiniz. Ancak burada bulabildiğiniz en küçük yerleşim birimine kadar ilerlemeniz gerekecek. Çünkü bu tipte yerleşim yerleri geniş bir alanı gösteriyor. Romanya’nın neresinde doğdu? Dobruca’da hangi şehirde doğdu? Köstence’nin bir köyünde mi doğdu yoksa gerçekten şehir merkezinde mi? Bu sorunun cevabını netleştirmelisiniz. Çünkü atanıza ait belgeleri aramak için, tam olarak doğduğu yerin o tarihlerde bağlı olduğu belediyeye veya arşiv kayıtlarına başvurmanız gerekecek.

 

 

Atanızın doğduğu yer eskiden Romanya’ya aitmiş ancak günümüzde Bulgaristan sınırlarında kalıyor da olabilir. Bu duruma özel bir vatandaşlık hakkı da mevcuttur. Nitekim 1913 – 1940 yılları arasında Durostor ve Caliacra bölgelerinde yer alan topraklar Romanya’ya aitti. Bu yıldan sonra Bulgaristan’a devredildi. Buna dair detaylara, 11. madde başlığı altında değinilmiştir.