Vatandaşlığı almak ne kadar sürer?

Başvuru hazırlığı ve vatandaşlık onayını alma süreleri #

Romanya için vatandaşlığı almak ne kadar sürer denildiğinde bunu iki aşamada değerlendirmek gerekir; başvuru hazırlığı ve başvuru sonrası onay almak için geçen süre.

 

Genelleme yapacak olursak, başvuru hazırlığı için evrak toplama işi ortalama 6 ay ila 1-2 sene arası sürebiliyor. Vatandaşlık onayını almanız ise evrakları toplayıp başvurduktan sonra (süreler daha kısa veya uzun olabileceği gibi) genellikle ortalama 13-15 ay içinde gerçekleşiyor.

 

Özetle vatandaşlığı almak ne kadar sürer sorusuna cevap olarak, doküman arayışı ve sonrasındaki prosedürleri de dahil edersek tüm süreç 2-3 seneyi bulabiliyor diye düşünebilirsiniz. Ancak bu süre elbette sizin elinizdeki belgeler, ailevi durumlardaki farklılıklar, nereden ve ne zaman göç edildiği, ne şekilde vatandaşlıktan çıkıldığı, Romanya ve Türkiye’deki resmi kurumların taleplerinize ne zaman cevap döneceği, belge bulunup bulunamayacağı gibi daha pek çok etken nedeniyle herkeste farklı işliyor. Açık konuşmak gerekirse süreç biraz yorucu, uzun ve nispeten zor. Örnek vermek gerekirse, dokümanı yazan ve vatandaşlığını almış bir kişi olarak benim için konsolosluğun kapısından girip “bu işler nasıl oluyor?” diye bilgi alarak başladığım ilk gün ile pasaportu teslim aldığım güne kadar geçen toplam süre ise yaklaşık 3 yıl (Tam olarak 2 yıl 10 ay).

 

Uzun ve zorlu bir süreçtir evet. Ancak hemen pes etmeyin. Süreci kendisi halleden ve vatandaşlığını almış çok fazla kişi olduğunu unutmayın. Her iki ülkede resmi dairelerde işlemler yapılacağı için sabır ister. Önünüze pek çok engel çıkacaktır. Ancak aşılamayacak şeyler değiller.