Vatandaşlık başvurunuzun ne durumda olduğunu sorgulamak

Başvuruların incelemeye alınması ve onayınızın çıkması 6-18 ay arasında gerçekleşebiliyor. Ancak aylar süren bir sessizlik söz konusuysa dosyanızın ne aşamada olduğunu bir dilekçe ile ANC’den sorabilirsiniz. ANC’den dosya numaranız geldikten sonra, ilerleyen aylarda yapacağınız dosya durumu sorgulamalarında artık bu numarayı kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 

Romanya vatandaşlık başvuru dosyanızın durumunu sorgulamak için öncelikle ANC sitesinden temin edebileceğiniz Formular 6 isimli dilekçe şablonunu (Cerere comunicare stadiu soluționare cerere privind cetățenia română) bilgisayarınıza indirin. Dilekçeyi size ait bilgileri içerecek şekilde doldurun.

 

 

 

Ardından imzalayıp bunu e-postanıza, kimliğinizle birlikte ekleyin. cetatenie@just.ro adresine e-postanızı yazarken ANC’nin verdiği dosya numarasını da belirterek başvurunuzun ne aşamada olduğunu soran alttaki örneğe benzer basit bir Romence metin gönderin. (Koyu yerleri kendi bilgilerinize göre doldurabilirsiniz)
ROMENCE ÖRNEK METİN:

Bună ziua domnule/doamna,

 

Am aplicat pentru cetățenia Româna prin Consulatul General al României la Istanbul. Adeverinţă mea (nr. 60-11-7923, data: 21.05.2021) şi pasaportul meu sunt anexate. Prima investigație a fost la 07.03.2022.

 

Vă rog să-mi spuneți etapa de soluționare a cererii de redobândire a cetățeniei române, depusă la 21.05.2021. înregistrată sub numărul 20103 / RD / 2021.
De asemenea, vă rog să-mi spuneți dacă cererea mea necesită documente suplimentare sau orice altceva ce trebuie să fac?

 

Cu stimă,
Xxxx Yyyy

 

TÜRKÇE TERCÜMESİ:

Merhaba bay/bayan,

 

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu (BAŞVURUYU YAPTIĞINIZ KONSOLOSLUK) aracılığıyla Romanya vatandaşlığına başvurdum. Belgem (nr. 60-11-7923, data: 21.05.2021) (KONSOLOSLUKTAN VERİLEN ADEVERİNTA NUMARASI ve TARİHİ) ve pasaportum (KİMLİK OLARAK PASAPORT GÖSTERİYORSANIZ) ektedir. İlk inceleme 07.03.2022 tarihinde (DOSYANIZ İÇİN VERİLEN İLK TERMEN TARİHİ) yapıldı.

 

Lütfen 21.05.2021 tarihinde (BAŞVURU TARİHİNİZ = ADEVERİNTA TARİHİ) 20103 / RD / 2021 numarası (ANC’DEN GELEN DOSYA NUMARANIZ) ile yapılan Romanya vatandaşlığının yeniden kazanılması talebimin ne aşamada olduğunu bana bildiriniz.

Ayrıca, başvurumun herhangi bir ek belge veya yapmam gereken başka bir şey gerektirip gerektirmediğini lütfen bana söyleyiniz.

 

Saygılarımla,

ADIM SOYADIM