Tarım reformu kayıtları üzerinden göçmen belgeleri

TARIM REFORMU BELGELERİ / KAYITLARI NEDİR, NE İŞE YARAR? #

 

Bazı kişiler, atalarına dair doğum kayıtlarına ulaşamayınca, destekleyici belge sunabilmek için alternatif arayışlara geçmiştir. Farklı bilgi ve belgeleri araştırdığında, Ulusal Tarih Arşivleri Merkezi (Serviciul Arhive Naţionale Istorice Centrale) üzerinden atalarına dair bazı kayıtlara ulaşabilmiştir. Tarım reformu belgeleri de, doğum belgesi bulamayanların vatandaşlık başvurusunda destekleyici belge olarak kullanıldığı belgelerden birisidir. Geçmişte yapılmış olan arazi alım satım işleri gibi kayıtları gösterir. Bulunan belgeler ağırlıklı olarak günümüzde Bulgaristan’da kalan Güney Dobruca’daki köylere dair olmaktadır. Başvurusunu doğrudan Bükreş ANC üzerinden kendileri yürütenler, bu evrakları dosyalarına ekletebilmektedirler.

 

Ulusal arşivlere bağlı olan bu birimin http://arhivelenationale-centrale.ro/ adresi üzerinden “Reformele Agrare din anii 1864-1921-1945” başlıklı dilekçe ile ”1864 – 1921 ve 1945 yıllarına ait Tarım Reformu Kayıtları”na ulaşılabilmektedir.

 

relatiicupublicul@arhivelenationale.ro adresine yapabileceğiniz başvuru için mesajınıza yazmanız gereken bilgiler ve detaylar ise alttaki gibi.

 

DİLEKÇEDE OLMASI GEREKEN BİLGİLER #

 

– Tabiiyet Beyannamesi’nde görülen bilgilere göre, atanız eğer Türkiye’ye çocuk olarak geldiyse onun babasının adını, yani tabiiyette AİLE REİSİ olarak kim yazılıysa onu yazmanız gerekiyor.
– Dilekçede AİLE REİSİNİN kendi adı + babasının adı + dedesinin adı şeklindeki isim yazım formatını kullanmalısınız.
– Belgesi istenen KÖYün neresi olduğu net olarak belirtilmelidir.

 

Reformele-Agrare-din-anii-1864-1921-1945

 

DİLEKÇENİN EKLERİ #

 

– Aile reisinin Formül A belgesi (apostilli)
– Aile reisinin alt üst soy belgesi (apostilli)
– Başvuran kişinin kimliği

 

Herhangi bir çeviri yaptırılması istenmemektedir. Ancak elinizde çevirisi yapılmış evraklar varsa karşı tarafta araştırma yapacakların işini hızlandırmak amaçlı ekleyebilirsiniz.

 

Bu belgeleri gönderdiğinizde atanıza (aile reisi kimse ona) dair bir araştırma yapılacak ve size birkaç hafta (2 ila 4) içerisinde cevap verilecektir. Gelen cevap “bulunamadı” şeklinde olabileceği gibi, “bahsi geçen kişiye dair göç kayıtlarına rastlandı ve bunların alınabilmesi için ayrı bir başvuru yapmanız  gerekmektedir” şeklinde bir mesaj da içerebilir. Böylelikle atanızın geçmişte Romanya’da yaşadığı ve göç kayıtlarında var olduğuna dair resmi bir cevap alma şansınız olabilir.

 

Belgeleri almak isterseniz, ayrı bir dilekçe ile “şu tairhteki, şu yazışmaya istinaden, arşivinizde bulunduğunu ilettiğiniz atama dair bu evraklardan x kopya alınması hususunda…” şeklinde bir yazı yazarak talepte bulunabilirsiniz.