Nereden başlamalı, nasıl bir yolla ilerlemeli?

Vatandaşlık süreci özünde basit olmakla birlikte, detaylara girdikçe pek çok bilgi ve belgeye ihtiyacınız olacağını göreceksiniz. Sizden istenen şey ise atanızın Romanya’dan göç ile geldiğini kanıtlayacak belgeleri hem Türkiye hem de Romanya tarafından toplamanız. Bunun için ana hatlarıyla sürecin özeti aşağıdaki adımlardan oluşuyor diyebiliriz;

 

ADIM YAPILACAK İŞ NEREDEN? AMAÇ
1 Kendinize ait alt – üst soy belgesi alın E-devlet veya nüfus müdürlüğü Atanızın Romanya ile bir bağı olup olmadığını anlamak için.
2 Atanıza ait vukuatlı nüfus kayıt örneği alın Bağlı olduğunuz ilçe nüfus müdürlüğü Atanızın göçle geldiğini kanıtlamak üzere bu belge üzerinde vatandaşlık hanesinde bakanlar kurulu karar numarası (BKK) ve göçmen olduğu bilgisi yer almalıdır.
3 Atanıza ait tabiiyet beyannamesi veya muhacir kağıdını arayın Türkiye Devlet Arşivleri Atanızın göçle geldiğini kanıtlamak ve Romanya’da yaşadığı yeri netleştirmek.
4 Romanya’dan doğum kağıdı arayışına geçin Romanya resmi makamları Vatandaşlık başvurusunda kullanmak ve Türkiye’den isim denklik belgesi alabilmek için.
5 Atanız için isim denklik başvurusu yapın Nüfus müdürlüğü Romanya’da doğan kişi ile Türkiye’de yaşayan kişinin aynı kişi olduğunu ispatlamak için. (Herhangi bir isim değişikliği olmasa bile bu ispat istenmektedir.)
6 Başvuru evraklarını tamamlayın Türkiye’deki farklı resmi makamlar Başvuru için sizden istenen ve nispeten daha hızlı ve kolay toplanan (sabıka kaydı, ikametgah, Formül kağıtları vb.) evrakları tamamlayıp başvuruyu yapabilmek için.
7 Vatandaşlık başvurusu için randevu alın Konsolosluk veya ANC Vatandaşlık başvuru dosyanızı teslim etmek için.
8 Başvuruyu yapın Konsolosluk veya ANC Dosyanızı teslim edin ve takip numarası edinin.
9 Başvurunuzu takip edin ANC internet sitesi Vatandaşlığınızın açıklandığını görmek ve resmi mektup bekleyişine geçmek için.
10 Mektubunuz gelince yemin töreni için evrak teslim randevusu isteyin Konsolosluk Açıklanan vatandaşlığınızı resmiyete dökmek için.
11 Evrak teslimi sonrası yemin töreni tarihi alın Konsolosluk (ANC üzerinden ilerliyorsanız, yemin töreni tarihini kendileri direkt mektupla iletmektedir)
12 Yemin töreni Konsolosluk veya ANC Vatandaşlığı resmen kazanmak için.
13 CNP ve doğum kağıdı alma Konsolosluk Romanya vatandaşlık numaranızı almak için.
14 Evlilik kayıt işlemleri Konsolosluk Evliyseniz evliliğinizin Romanya kayıtlarına işlenebilmesi için.
15 Çocuk(lar) için kayıt işlemleri Konsolosluk Çocuğunuz varsa onların da vatandaşlık sürecinin tamamlanabilmesi için.
16 Pasaport başvurusu Konsolosluk Süreci tamamlamak için.

 

 

BAŞVURU SÜRECİ AKIŞ ŞEMASI