Kendiniz yapabilir misiniz?

Kısa cevap: EVET!

 

Süreç içerisinde Romanya tarafında yapmanız gereken işlemler olduğunu göreceksiniz. Bunlar için bir aracıya ihtiyacınız yok. Ücretsiz danışmanlık, özel mesajla bilgi verelim, arayın konuşalım diyenler bir sonraki adımda yüksek ihtimalle sizden birkaç bin Euro ile anılan bu paraları istiyor olacaklar haberiniz olsun. Amaç para olduğu için bazı şeyleri de sizin tek başınıza halledemeyeceğiniz, süreçte mutlaka avukat, danışman vs. gerekeceği gibi şeylerle göz korkutmaya çalışacaklardır. Elbette para sizin, karar sizin. Ama bu kişilere para kaptırmamanızı tavsiye ederiz.

 

Bunun yanında, belirli aşamalarda Romence doküman tercümeleri, başvuru veya bilgi edinme esnasında yetkililerle iletişim kurma konusunda dil sıkıntı çekiyorsanız tercüman desteği almak gibi yardımlar almanız gerekecektir. Bunlar aracılık hizmeti verenlere nazaran çok daha makul ücretlerle halledilebilmektedir.

 

Bu noktada karşılaşacağınız aracı, tercüman, avukat gibi meslek isimlerinin ne olduklarını da iyi anlamak gerekiyor. Sizin bu işi fahiş fiyatlar karşılığı yapan aracılara değil, ancak dosyanızın durumunda karışıklıklar varsa belki avukata ihtiyacınız olabilir. Tercümana ise başta doküman çevirileri yaptırmak için muhakkak ihtiyacınız olacaktır.

 

Bu konularda bir ihtiyacınız olduğunda, daha önce bu hizmetleri almış olan onlarca kişinin verdiği tavsiyelerle doğru adreslere ulaşabilirsiniz. En büyük yardımı Facebook gruplarından edinebilirsiniz. Burada da aracılık yapanların kurmuş olduğu veya bu kişilerin bolca bulunup reklamlarını yaptığı gruplardan uzak durmanızda fayda vardır. Türkiye tarafı için ise zaten resmi evrakları, ilgili kurumlardan mecburen siz almak zorunda olduğunuzdan aracılara ihtiyacınız hiç yok. Bir aracı ile çalışıyor olsanız dahi bu evrakları temin edip onlara ulaştırmak zorundasınız.

 

Kısacası bu bir tercih. Para verip süreci sizin adınıza takip eden ve sizi yönlendiren birileri olsun diyorsanız ücreti karşılığı o yolda devam edebilirsiniz. Ancak kendiniz halletmek isterseniz de bu mümkün.