Romanya’dan doğum kağıdı nasıl bulunur?

Bunun için atanızın nerede doğduğunun yanında, ne zaman doğduğunu da bilmeniz gerekiyor. Çünkü atanıza ait bir doğum belgesinin nerede olduğunu bulmak adına Romanya’da 100 yıl şeklinde bir kural söz konusu. Bu kurala göre üzerinden 100 sene geçmiş belgeler belediyelerden toparlanıp arşive gönderiliyor. 100 yılın altında kalan evraklar ise belediyelerde tutuluyor. Bu durumda evrakları sorgulayacağınız yerler şunlardır;

 

Doğum yeri mevcut Romanya toprakları ve;

– Doğumdan bugüne 100 seneyi geçtiyse doğulan yerin bağlı olduğu ildeki Ulusal Arşiv(günümüzde Bulgaristan’da kalan Güney Dobruca topraklarındaki belgeler için İlfov Ulusal Arşivi)

– 100 seneden daha az ise, bağlı bulunduğu belediyeden

 

Bunun için sizden o kişilerle bağınızı gösteren bazı kanıtlayıcı belgeler istenmekte ve o dönemdeki isim ve soyadı, doğum yeri ve tarih bilgileri sorulmaktadır.

 

Tarihe emin değilseniz 3 yıllık bir aralığı da (örneğin dilekçeye 1920-1921-1922 gibi yazarak) sorgulatabilirsiniz. Tüm bunları netleştirdikten sonra vereceğiniz Romence dilekçe ile size ve atanıza ait ilgili kısımları yazarak bu kurumlarda atanıza dair kayıt olup olmadığını sorabilirsiniz.

 

EK BİLGİ

 

O yıllarda Romanya’da soyadı olarak baba ve dede adları kullanılmaktaydı. Örneğin babanız Romanya’dan göçle geldiyse, babanızın o yıllardaki soyadı büyük ihtimalle dedesinin ismiydi.